Kanibalizacja słów kluczowych i jak do niej nie doprowadzić

W świecie SEO kanibalizm również jest zjawiskiem niezwykle negatywnym. Dokładnie chodzi tutaj o kanibalizację słów kluczowych. Może to powodować zablokowanie strony w wyszukiwarce Google lub też obniżenie jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Czym dokładnie jest kanibalizacja słów kluczowych?

Pozycjonowanie i wybieranie odpowiednich słów kluczowych to najważniejsze czynności, dzięki którym można wspiąć się na szczyt wyników wyszukiwarki Google. Jednak w całym tym procesie może dojść do defektów w postaci kanibalizacji słów kluczowych. Zjawisko te polega na tym, że co najmniej dwie podstrony (lub strony) pozycjonują się na tę samą frazę kluczową. Tym samym ma miejsce wewnętrzna rywalizacja jednego adresu www, co przynosi negatywne konsekwencje.

Wtedy też przestajemy mieć jakikolwiek wpływ na to, która z podstron będzie danego dnia wyżej w wyszukiwarce. Google samo będzie decydować, która strona pojawi się wyżej.

Niestety zjawisko kanibalizacji słów kluczowych najczęściej dotyczy blogów, na których często pojawiają się artykuły z podobnej tematyki. Innym powodem może być konieczność wyjaśnienia jakichś aktualizacji w wąskiej tematyce. Warto wtedy szukać alternatywnych słów kluczowych lub aktualizację zamieścić w tym samym poście.

Najczęściej spotykane skutki kanibalizacji słów kluczowych

Kiedy dostrzeżesz, że pozycja Twojej strony systematycznie waha się, możesz zacząć podejrzewać, że masz do czynienia z kanibalizacją. Innym efektem tego zjawiska może być też drastyczny i zarazem ciągły spadek w Google. Niejednokrotnie kilkudniowe wahania prowadzą właśnie do coraz bardziej dokuczliwego spadku pozycji.

Jak zapobiec kanibalizacji słów kluczowych?

Poprawna i staranna optymalizacja jest kluczem do tego, aby defekt w postaci kanibalizacji, nigdy nie wystąpił. Wcześniejszym krokiem jest też trzymanie się zasady dobierania do każdej podstrony, artykułu na blogu itd. innej frazy kluczowej.

Innym rozwiązaniem jest utworzenie sieci linków powiązanych. Najlepiej, aby do podstrony z najbardziej konkurencyjnym słowem kluczowym prowadziły odnośniki z podstron, dla których wybrane zostały mniej popularne frazy tzw. długi ogon.

Profesjonalista nie dopuszcza do kanibalizacji

Kiedy zlecisz pozycjonowanie swojej strony doświadczonemu specjaliście, np. z Kościerzyna, możesz mieć pewność, że uda mu się uniknąć kanibalizacji słów kluczowych. W końcu to zjawisko jest tępione i negatywnie oceniane przez Google.

Chcesz pozycjonować swoją stronę w Google? Wypełnij poniższy formularz aby otrzymać darmową wycenę audytu Twojej strony i pozycjonowania.